Bezpieczne place zabaw

Home / Bezpieczne place zabaw

bezpieczne place zabawBezpieczne place zabaw – warto spędzać czas na świeżym powietrzu!

Obecnie większość dzieci swój wolny czas spędza z komórką w ręku albo przed telewizorem lub ekranem komputera. Niestety, wolą one zabawę w domu z nowinką technologiczną w ręku niż spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Co w takim razie mogą zrobić rodzice, by oderwać swoje dzieci od tabletów, telewizji i innych nowinek technologicznych? Jednym ze sposobów jest zabranie je na bezpieczne place zabaw.

 

Zabawa na świeżym powietrzu też może być udana!

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne dla zdrowia Twojego dziecka. Dlaczego? Przede wszystkim jest to sposób na dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości tlenu, który jest bardzo istotny. Gdyby nie świeże powietrze, to mózg, układ krążeniowy lub też oddechowy nie mógłby prawidło funkcjonować. Z tego też powodu koniecznie musisz wychodzić z dzieckiem na dwór, by się ono dotleniło. Dobrym sposobem jest wyjście na spacer albo odwiedzenie takich miejsc jak: park czy bezpieczne place zabaw. W szczególności to drugie miejsce zapewnia dziecku pozytywne bodźce, które nie dostarczy mu gra komputerowa albo telewizja. Jakie jeszcze korzyści zapewnia dziecku zabawa na świeżym powietrzu? To także sposób uczenia dziecka nowych rzeczy albo zachęcenia go do opowiadania o swoim dniu. Spacer lub zabawa na placu zabaw to czas, w którym możesz budować wraz z dzieckiem więzi rodzinne.

Odwiedzaj jedynie bezpieczne place zabaw

Odwiedzanie placu zabaw całą rodziną ma wiele zalet i to nie tylko tych dla zdrowia. Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie to szansa na budowanie relacji rodzinnych z dzieckiem. Jednak to nie jest kluczowa kwestia, którą chce poruszyć w tym artykule. Chciałabym skupić się na tym, jak wyglądają bezpieczne place zabaw oraz jak je rozpoznać. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie i wielu rodziców nie zwraca uwagę na istotne kwestie.
Przede wszystkim należy sprawdzić, jaki jest stan urządzeń na danym placu zabaw. Zobacz, czy nie mają one rdzy oraz czy zostały solidnie wykonane. Niestabilne systemy zabawowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia Twojego dziecka. Jakie jeszcze cechy mają bezpieczne place zabaw? Na pewno są ogrodzone. To bardzo ważny element, dlatego też zwróć na niego uwagę. Warto jeszcze sprawdzić tablicę informacyjną, która powinna być umieszczona w widocznym miejscu. Znajdziesz tam informacje na temat tego, jakie certyfikaty posiada dany plac zabaw.

Bezpieczne place zabaw są kontrolowane przez administratora

Bezpieczny plac zabaw ma administratora, czyli osobę, która nadzoruje to miejsce. Jaki jest zakres jego zadań? Jego obowiązkiem jest sprawdzanie, czy dany plac zabaw spełnia normy i czy nadal można go zaliczyć do kategorii: „bezpieczne place zabaw”. To niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie, dlatego też administrator lub nadzorca placu zabaw powinien je codziennie wypełniać. Codzienna kontrola ma na celu ukazanie zagrożeń, jakie powstają na przykład w wyniku wandalizmu. Również czystość na placu zabaw jest niezwykle ważna. Rozbite butelki czy puste opakowania nie tylko sprawiają, że plac zabaw źle prezentuje się, ale też mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka.

Książeczka placu zabaw zawiera wszystkie istotne informacje

Place zabaw to miejsca, które cały czas muszą spełniać normy i wymogi, które są ustanawiane przez prawo danego państwa oraz Unię Europejską. To właśnie członkowie tego drugiego związku demokratycznego europejskich państw wymyślili książeczkę placu zabaw. Znajdują się tam szczegółowe informacje odnośnie przeprowadzanych kontroli, wykonanych napraw urządzeń etc.