Budżet obywatelski – czy warto go wprowadzać?

Home / Bez kategorii / Budżet obywatelski – czy warto go wprowadzać?


W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje projekt budżetu obywatelskiego. W wielu miastach budżet obywatelski już obowiązuje, a innych planuje się jego wprowadzenie. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie godne uwagi? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie budżetu obywatelskiego – http://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/.

Jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego?

Niewątpliwie, budżet obywatelski niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, dzięki niemu obywatele mogą realnie wpływać na przestrzeń publiczną. Rzecz w tym, iż dotychczas byli skazani na łaskę lub nie łaskę polityków rządzących w danym mieście. Jeśli brakowało na ich osiedlu jakieś infrastruktury właściwie nic nie mogli z tym zrobić. Teraz nie pytając o zdanie władzy mogą zadecydować o wybudowanie tego czy innego obiektu.

Konsekwencje dla władz miasta

Pozornie mogłoby się wydawać, że władze miast nie powinny być zadowolone z budżetu obywatelskiego. Prawdą jest bowiem, że tracą z jego powodu część władzy. W rzeczywistości jednak władza zwykle jest bardzo przychylna budżetowi obywatelskiemu. Wynika to z tego, iż dzięki niemu może realizować prawdziwe potrzeby obywateli. Obecnie wygląda to tak, że często władza nie robi tego czego chcieliby obywatele, gdyż zwyczajnie nie zna ich potrzeb.

Ponadto, trzeba również pamiętać o tym, iż władza ustanawiająca budżet obywatelski jest zdecydowanie lepiej oceniana przez ludzi. Politykom natomiast najbardziej zależy na tym, aby mieć szacunek wśród obywateli. Przekłada się to bowiem bezpośrednio na liczbę głosów otrzymywanych w wyborach i pozwala politykom rządzić przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *