Place zabaw

Home / Place zabaw

place zabawW jaki sposób zmieniły się place zabaw na przestrzeni lat?

Place zabaw na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszły ogromną metamorfozę. Patrząc na dawne zdjęcia, trudno sobie wyobrazić, by mogły one funkcjonować w dzisiejszych czasach. W tym artykule znajdziesz informacje, w jaki sposób zmieniły się place zabaw na przestrzeni lat.

Mały przegląd historyczny odnośnie placów zabaw

Wielu osobom wydawać się może, że palce zabaw to wynalazek naszych czasów. Nic bardziej mylnego. Pierwsze place zabaw, a raczej miejsca, które służyły jako inspiracja dla późniejszych tego typu miejsc, wybudowane były w średniowieczu i funkcjonowały pod nazwą: „ogrody zabawy”.
Oczywiście, ogrody zabawy funkcjonowały zupełnie inaczej niż obecne place zabaw (przede wszystkim były one przeznaczone też dla dorosłych osób), ale bez wątpienia można je określić jako wyjściową ideę, z której czerpały dzisiejsze place zabaw. Jeśli zaś chodzi o pierwsze place zabaw, to powstały one na terenach: Stanów Zjednoczonych, Niemczech oraz Anglii. Były one tworzone w XIX i warto tu wspomnieć takie place zabaw jak: plac zabaw w Norymberdze (1876) i Birmingham (1877)

Wygląd dawnych placów zabaw

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie place zabaw były budowane w podobnym tonie. Producenci placów zabaw umieszczali te same zestawy zabawowe, które różniły się jedynie detalami. W tym podstawowym „składzie” znajdowały się: zjeżdżalnia, piaskownica oraz huśtawka. Niewiele też zmieniło się w kwestii kolorystyki. W tamtych czasach królowała brudna zieleń albo też odcienie szarości. Te barwy powodowały, że wszystkie place zabaw były monotonne, a przy tym nijako prezentowały się pod względem estetycznym.
Jednak to nie wszystkie wady dawnych placów zabaw. Innym minusem był też stan techniczny urządzeń, jakie tam znajdowały się. Błędem było też to, że wtedy nie było żadnego administratora, który zająłby się kontrolowaniem stanu technicznego systemów zabawowych. Także konserwacja tych systemów nie należała do wymogów, które należało spełnić. Z tego też powodu nikt nie przejmował się widokiem odpadającej farby lub też rdzy. Dziś trudno sobie wyobrazić, że takie miejsca miałyby prawo funkcjonować.

Jak obecnie prezentują się place zabaw?

Na szczęście, dzisiejsze place zabaw nie przedstawiają tak opłakanego widoku, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz każdy plac zabaw ma osobę, która nadzoruje stan techniczny urządzeń. W ten sposób na bieżąco wyłapywane są wszelkie usterki i uszkodzenia, które mogłyby zagrażać zdrowiu oraz życiu dziecka. Ta sytuacja wynika przede wszystkim z przepisów, jakie teraz obowiązują nie tylko producentów placów zabaw, ale też ich właścicieli bądź administratorów. O tą kwestię zadbało nie tylko nasze prawo, ale też Unia Europejska (wymogi tego związku demokratycznego państw europejskich są niezwykle restrykcyjne).
Efekty widać przede wszystkim w pracy producentów placów zabaw, którzy teraz o wiele bardziej przykładają się do swojej pracy. Tworzą oni nie tylko place zabaw z lepszych jakościowo materiałów, które są odporne na działania mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, ale też przykładają uwagę do wizualnej prezencji placów zabaw. Obecnie kolorystyka, która jest wykorzystywana przy projektowaniu tych miejsc, jest niezwykle różnorodna. Szare i bure kolory odeszły w zapomnienie, a zastąpiły je ciepłe barwy, m in.: czerwień, pomarańcz czy też żółty.
Zmiany też nastąpiły pod względem wyposażenia. Kiedyś składały się one głównie z 3 urządzeń, a dziś ta liczba jest znacznie większa. Teraz producentom placów zabaw zależy na tym, by tworzone przez nich miejsca były jak najbardziej niezwykle i oryginalne.