Producent placów zabaw

Home / Producent placów zabaw

producent placów zabawJakie wymogi bezpieczeństwa powinien spełnić warty uwagi producent placów zabaw?

Mówi się, że dzieci są przyszłością narodu, a o przyszłość należy dbać. Te znamienne zdanie pada w szczególności w trakcie przemowy polityków. Dziś jednak to nie polityka będzie naszym tematem głównym, a normy i wymogi ubezpieczenia, jakie powinien spełnić dobry producent placów zabaw. Przeczytaj ten artykuł i poznaj obowiązki producenta placów zabaw.

 

Prawo do bezpiecznej zabawy? To obowiązek każdego rodzica lub opiekuna

Każde dziecko ma prawo do bezpiecznej zabawy – to sformułowanie potocznie funkcjonuje w naszym społeczeństwie, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten zapis jest też unormowany prawnie. Jest on zapisany w konwencji, która została podpisana w listopadzie 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jakie jeszcze zapisy widnieją w tej konwencji? Mówi ona przede wszystkim o tym, że każde dziecko ma prawo nie tylko bawić się, ale też uczęszczać na zajęcia rekreacyjne. Według tego dokumentu zabawa oraz nauka to nierozłączna część dzieciństwa każdego dziecka, a zapewnienie odpowiednich warunków jest obowiązkiem każdego rodzica.

Jakie wymogi obowiązują każdego producenta placów zabaw?

W czasach, w których w Polsce panowała komuna, nie przywiązywano wielkiej uwagi do wymogów bezpieczeństwa, nawet w kwestii budowy placów zabaw. Na szczęście, obecnie ta sytuacja diametralnie zmieniła się pod tym względem, w szczególności odkąd zostaliśmy członkiem Unii Europejskiej.
Dziś każdy producent placów zabaw musi spełnić wiele wymogów oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. Są one gwarancją, że dany plac zabaw jest bezpieczny dla bawiących się na nim dzieci. To jest niezwykle ważne, w szczególności w odniesieniu do systemów zabawowych. Każdy zestaw powinien posiadać numer 2001/95/WE. Istotna jest też norma PN-EN 1176, która określa produkcję oraz norma PN-EN 1177, która określa nawierzchnię.
Oczywiście, dobry producent placów zabaw nie ma tylko spełnić wymogów, jakie narzuca mu Unia Europejska, ale też obowiązują go wymogi, jakie zostały ustalone przez dane państwo (w naszym kraju te normy wyznaczają Polskie Normy Budowlane). Są tam sprecyzowane różne aspekty, wliczając w to: ochronę przed upadkami, zakleszczeniami albo też kolizjami. Warto tu podkreślić też normę PN-EN 1176-1 – mówi ona o tym, że materiały drewniane należy zabezpieczyć przed butwieniem.

Jakie wyposażenie znajduje się na bezpiecznym placu zabaw?

Wbrew pozorom plac zabaw to nie tylko huśtawka, piaskownica, zjeżdżalnia czy inne urządzenie, które służy do zabawy. Na to miejsce składają się też inne aspekty, o które musi zadbać warty uwagi producent placów zabaw. Oprócz systemów zabawowych w tym miejscu powinny znajdować się również: ławki, ogrodzenie, rośliny, tablice informacyjne czy też wreszcie kosze na śmieci.
Wyżej wymienione elementy są nie tylko istotne ze względów praktycznych, ale też estetycznych. Oczywiście, każdy z tych aspektów musi odpowiadać wyznaczonym normom (a o ich spełnienie musi zadbać dobry producent placów zabaw). Tylko w ten sposób można uzyskać, że wybudowany plac zabaw będzie bezpieczny dla bawiących się tam dzieci, a także będzie dostosowany do rodziców lub opiekunów, którzy przyszli ze swoimi pociechami. Niestety, często w trakcie realizacji zdarza się tak, że producent placów zabaw zapomina o rozmieszczeniu urządzeń w taki sposób, by choć część z nich była w zacienionych miejscach. Ten brak odpowiedniego planowania jest w szczególności uciążliwy i odczuwalny podczas dużych upałów.