
Golub – Dobrzyń
Do Golubia-Dobrzynia warto zajrzeć nie tylko w chwili, gdy urządzane są tu turnieje rycerskie. Tutejszy zamek i bez takich imprez jest niezwykle atrakcyjnym celem krajoznawczej wycieczki, a jego zwiedzenie może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto wiedzieć na jego temat?
Golub-Dobrzyń to niezwykle ciekawy zamek, który powstał w okresie średniowiecza. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, służył początkowo jako siedziba komtura (zarządcy prowincji państwa krzyżackiego). Po 1466roku, na mocy postanowień pokoju toruńskiego, zamek ten stał się własnością państwa polskiego. Przez lata obiektem tym, w imieniu króla polskiego, zarządzali starostowie. W 1611 roku starostwo to otrzymała Anna Wazówna – młodsza siostra Zygmunta III Wazy.
To dzięki niej przy zamku tym powstał piękny ogród, w którym Anna mogła hodować rzadkie rośliny oraz poszerzać swą wiedzę na ich temat. W czasach Anny Wazówny zmienił się również wygląd zamku, co było efektem przebudowy tej rezydencji w stylu renesansowym. Jakie atrakcje czekają dziś na turystów, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki postanowią odwiedzić Golub-Dobrzyń? Z pewnością wielkie wrażenie na wszystkich zwiedzających zrobią stare meble oraz kolekcja dawnej broni. Na zamku tym prezentowane są również ciekawe rekwizyty, znane wielu turystom doskonale z filmu „Potop” Jerzego Hoffmana.
Sukiennice
Sukiennice zaliczają się do najsłynniejszych budowli Krakowa, a zakupy w urządzonych tu kramach są jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście. Dlaczego warto zwiedzić ten obiekt?
Sukiennice to wspaniała ozdoba krakowskiego Rynku Głównego oraz miejsce, które przypomina nam o dawnych tradycjach kupieckich. Już w XIII wieku Rynek Główny w Krakowie był ważnym miejscem handlu, w tym czasie powstawać zaczęły tu również pierwsze kramy. Od połowy XIV wieku starano się nie tylko upiększać miasto, ale też na każdym kroku podkreślać jego bogactwo. Oznaczało to, że i kupcy doczekali się pięknej budowli, w której mogli prowadzić swe interesy.
Swą obecną formę Sukiennice zyskały w XVI wieku oraz w trakcie prac wykonanych pod koniec XIX stulecia. Dumą Sukiennic są do dziś maszkarony, w gronie których pojawiają się i takie, które projektował sam Jan Matejko. Pięknie prezentują się też herby wielu miast, które można ujrzeć na ścianach nad kramami. W czasie wycieczki po Krakowie warto odwiedzić jednak nie tylko część handlową Sukiennic. Na piętrze tej ciekawej budowli czeka przecież wyjątkowa kolekcja dzieł sztuki. Znajdująca się tu Galeria Polskiego Malarstwa XIX wieku to jedna z ciekawszych ekspozycji, jakimi może się pochwalić krakowskie Muzeum Narodowe.