
Wielu pracowników zdalnych pracuje w domu, co oznacza wiele czynników rozpraszających (naczynia, pranie, nieskoszony trawnik, a może dzieci i współmałżonek) – i zbyt łatwo jest dać się odciągnąć na bok. Poza tym nie ma tu żadnej odpowiedzialności, która mogłaby Cię trzymać z dala od mediów społecznościowych. Jeśli jesteś ambitny, rozważ skorzystanie z oprogramowania do śledzenia czasu, które pozwala rejestrować czas poświęcony na różne zadania lub kategorie zadań. Podobnie jak w przypadku dziennika żywieniowego podczas diety, samo śledzenie czasu może sprawić, że będziesz bardziej świadomy tego, na co przeznaczasz swój czas. Jednak praca zdalna to nie tylko minusy – jakie korzyści niesie ze sobą praca z domu?
Korzyści z pracy w domu
Elastyczny harmonogram. Możesz robić przerwy w pracy w dowolnym momencie, nie czuć pośpiechu, aby odkładać słuchawkę, gdy dzwonią członkowie rodziny, i jeść lunch o dowolnej porze. Indywidualne środowisko pracy. Ustaw poziom hałasu dokładnie taki, jaki chcesz – gdzieś pomiędzy szalenie cichym, a takim, w którym siedzisz w pierwszym rzędzie na koncercie. A jeśli zadbasz o ergonomię swojego miejsca pracy, możesz nadać swojej pracy lepszy rytm. Łatwiejsze wykonywanie połączeń. Nie będziesz musiał szukać sali konferencyjnej ani radzić sobie z wyjątkowo gadatliwym współpracownikiem. (Oczywiście, dzieci i zwierzęta w domu mogą utrudniać to zadanie niektórym pracownikom zdalnym). Zero dojeżdżania do pracy.
Brak dojazdów to oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Oszczędność pieniędzy. Lunch jest drogi, jeśli pracujesz w mieście lub w centrum. W domu możesz zaoszczędzić dużo czasu, idąc do sklepu i przygotowując jedzenie. Więcej czasu z bliskimi. Zaopiekuj się chorym partnerem w domu, bądź gotowy na przyjście dzieci wcześniej w ciągu dnia, przytul się do swojego pieska lub po prostu poświęć trochę czasu sobie! Praca w domu otwiera nowe możliwości w zakresie sposobu pracy i struktury przedsiębiorstw. Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa praca w domu dała niektórym pracodawcom elastyczność potrzebną do kontynuowania działalności biznesowej, a jednocześnie nadała priorytet zdrowiu i dobremu samopoczuciu pracowników i klientów w ramach odpowiedzialności za zdrowie publiczne.
Efektywność w pracy – ustal priorytety i harmonogram działania
Zdystansuj się od czynników rozpraszających jako pracownik zdalny. Podczas pracy w tradycyjnym środowisku biurowym jest wiele rzeczy, które w naturalny sposób pomagają uniknąć rozproszenia uwagi. Na przykład zwykła chęć bycia postrzeganym przez współpracowników jako osoba ciężko pracująca może sprawić, że nie będziesz korzystać z mediów społecznościowych podczas pracy. Co więcej, w miejscu pracy może być zainstalowane oprogramowanie blokujące, które uniemożliwi wchodzenie na strony niezwiązane z pracą. Używanie telefonu komórkowego do odbierania prywatnych połączeń również może być niemile widziane. Jednak gdy pracujesz zdalnie, wiele z tych ograniczeń nie istnieje lub jest znacznie mniej powszechnych. Dlatego to od Ciebie zależy, czy zrobisz wszystko, aby ograniczyć do minimum rozpraszanie uwagi. Można to zrobić, instalując wtyczki do przeglądarek, które uniemożliwiają wchodzenie na niektóre strony internetowe w czasie pracy, a nawet informując znajomych, aby nie dzwonili do Ciebie w określonych godzinach, chyba że jest to pilne.
Wyznacz realistyczne i zdrowe granice
Gdy jesteś pracownikiem zdalnym, z pewnością zauważysz, że istnieją pozytywne i negatywne aspekty tego rozwiązania. Może się okazać, że z chęci osiągnięcia przynajmniej takich samych wyników, jak koledzy, pracujesz ciężej niż kiedykolwiek w biurze. Możesz również zauważyć, że rzadko korzystasz z przerw na lunch, a jeśli już, to zawsze siedząc przy biurku. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz podczas pracy i uważaj, aby nie dopuścić do wypalenia zawodowego. Jeśli mądrze zarządzasz swoim czasem, może się okazać, że w końcu uda Ci się zrobić więcej w krótszym czasie. Jeśli jednak przesadzisz i będziesz nieustannie dążyć do punktu krytycznego, cała ta praca może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.